Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yeni araştırmaya nazaran kozmostaki her şey buharlaşacak

Hollanda’daki Radboud Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yapılan bir araştırmada, kozmosun yavaş yavaş buharlaştığı ve sonunda bu yolla yok olacağı kestirim ediliyor.

Hollanda'daki Radboud Üniversitesi öğretim

Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in, kara deliklerin vakit içinde buharlaşarak kütle kaybedeceğini, bunun sonucunda da etrafa farklı bir radyasyon yayılacağını öngören kuramı, araştırmacılar tarafından yine değerlendirildi.

Astrofizikçiler Michael Wondrak, Walter van Suijlekom ve Heino Falcke tarafından yapılan araştırmada, sürecin yalnızca kara deliklere has olmadığı, uzay-zaman eğrisinde oluşacak bir bükülmenin de bu olayı tetikleyebileceği anlaşıldı.

Evren buharlaşabilir

Araştırmanın Hawking radyasyonunun yahut ona çok misal bir yayılımın kara deliklerle hudutlu olmayabileceğini, bunun her yerde yaşanabileceğini ve kozmosun yavaş biçimde buharlaştığını gösterdiği kaydedildi.

Hawking radyasyonu şimdiye kadar gözlemlenemeyen bir olgu lakin teori ve deneyler bunun olabileceğini gösteriyor.

yeni arastirmaya gore evrendeki her sey buharlasacak 9f291168

Konuyla ilgili açıklama yapan astrofizikçi HeinoFalcke, şu sözleri kullandı:

Bu, meyyit yıldızların kalıntıları üzere cihandaki öbür büyük objelerin, bir olay ufku olmadan da bu cins radyasyon yayabileceği manasına geliyor.

Bu olgu, çok uzun bir mühlet sonra, Cihan’daki her şeyin tıpkı kara delikler üzere buharlaşmasına yol açacaktır.

Bu yalnızca Hawking radyasyonu anlayışımızı değil, birebir vakitte Cihan ve geleceği hakkındaki görüşümüzü de değiştirmektedir.