Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Uzmanından uyarı var! İleri yaştaki Alzheirmer hastalığına dikkat!

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlıklı Yaş Alma Merkezinde Görevli Gerontolog Emine Bortuk, Alzheimer’ın belirtilerini ve buna karşı yapılması gerekenleri sıraladı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak hafıza kaybı, bunama (demans) ve genel anlamda bilişsel fonksiyonların azalması şeklinde gelişen tıbbi durum Alzheimer hastalığı olarak adlandırılır. Nörolojik bir hastalık olan Alzheimer aynı zamanda en yaygın görülen demans türüdür. 

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlıklı Yaş Alma Merkezinde Görevli Gerontolog Emine Bortuk, bu hastalığın belirtileri ve buna karşı alınması gereken önlemleri sıraladı. 

UNUTKANLIĞA DİKKAT

Özellikle yaşlı bireylerde unutkanlığın ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Bortuk, “Sağlıklı yaş alma merkezleri ile yaşlı bireylerimizin sağlık hizmetine erişiminin kolaylaştırılması, evinde ve yerinde tıbbi bakım ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Multidisipliner bir ekip ile yaşlılarımız kapsamlı geriatrik değerlendirmeye tabi tutularak geriatrik sendromları açığa çıkarılmakta ve uygun bakım planı oluşturulmaktadır. Yaşlılık döneminde birçok geriatrik sendrom ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri Alzheimer tipi demanstır. Alzheimer, hasta yakınlarının hastalığının erken evrelerinde unutkanlığı yaşa bağlayarak profesyonel destek almaması, hastalığın hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olabiliyor. Yaşlılık döneminde unutkanlığı normal kabul etmemeliyiz. Elbette her unutkanlık Alzheimer kaynaklı olmayabilir fakat unutkanlık Alzheimer’da ilk ve en önemli belirtidir. Alzheimer hastaları zamanla anlama ve kavrama yetenekleri azaldığı için bu hastalarla iletişim kurarken kısa, net ve anlaşılır cümleler ile iletişim kurmamız gerekiyor. Onlara azarlamak terslemek onları korkutabilir ve hastalık seyrini kötüleştirebilir. Bir diğer konu hastalarımızda yer değişikliği kesinlikle önermiyoruz. Hatta oda değişikliği bile önermiyoruz. Zaten bilinç bulanıklığı yaşayan bu hastaların yer değişikliğinden olumsuz etkilendiği unutulmamalıdır.

Unutmayalım ki Alzheimer’ı tanımak Alzheimer’dan korunmanın en etkili yoludur” dedi.