Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Urfa’daki hastanede iş bırakma eylemi!

Şanlıurfa’da hastane acil servisinde görevli 3 doktor dün saldırıya uğradı. Duruma tepki gösteren Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları bugün iş bırakma eylemi yapıyor.

Şanlıurfa'da hastane acil servisinde

Sağlıkta şiddet olaylarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

Son olarak Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma  Hastanesi acil serviste görev yapan 1’i kadın 3 doktor 6 şahsın sopalı saldırısına uğradı. 

Bu olayın yaşandığı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma  Hastanesi çalışanları 1 günlük iş bırakma eylemi yapma kararı aldı.

Hastane çalışanları bugün iş bırakma eylemi yaparken, acil servis sarı ve kırmızı alanlar, doğum salonu, diyaliz üniteleri 112 hizmetleri, adli vakalar ve yatan hasta hizmetleri hariç olmak üzere, acil yeşil alan ve diş acil polikliniklerinde hastalara en az 20 dakika ayırarak hakkıyla görev yapmasına ve acil servislerin konsültasyon, hasta yatış gibi konularda desteklenmesine oybirliğiyle karar verdi.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ 

İş bırakma eylemi yapan hastane çalışanlarının eyleme ilişkin yaptıkları yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

” Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma  Hastanesi acil serviste görev yapan biri kadın üç meslektaşımıza, altı kişi sopalarla saldırmıştır.

Daha önce de defalarca Sağlık Bakanağına, sağlıkta şiddetin önlenmesi için etkileyici önleyici ve caydırıcı tedbirler alınması talebinde bulunduk. Taleplerimizi ve çözüm önerilerimizi ilettik. Şiddetin önlenmesi için çeşitli sosyal, hukuki ve idari girişimlerde bulunmuş olmamıza rağmen, ne yazık ki şiddet olayları devam etmektedir.

Yaşanan şiddet olaylarını protesto etmek, yetkilileri şiddeti önleyici önlemler almaya teşvik etmek ve toplumda sağlıkta şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla, Genel Kurulda kabul edilen Sendikal Eylem Yönergesine uygun olarak 19.09.2023 tarihinde Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir günlük meşru iş bırakma eylemi yapılmasına;

Acil servis sarı ve kırmızı alanlar, doğum salonu, diyaliz üniteleri 112 hizmetleri, adli vakalar ve yatan hasta hizmetleri hariç olmak üzere, acil yeşil alan ve diş acil polikliniklerinde hastalara en az 20 dakika ayırarak hakkıyla görev yapmasına ve acil servislerin konsültasyon, hasta yatış gibi konularda desteklenmesine oybirliğiyle karar verilmiştir.”

Urfa Pusula