Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Urfa’da “Düğünümüzde Silaha Hayır” kampanyası başlatıldı!

Akçakale ve Harran ilçelerinde Kanaat Önderleri “Düğünümüzde Silaha Hayır” kampanyası başlattı.

Akçakale ve Harran ilçelerinde

Türkiye’nin toplumsal sorunlarından biri olan düğünlerde havaya ateş edilmesi alınan bir kararla sona eriyor.

Akçakale ve Harran bölgelerinin kanaat önderlerinin öncülüğünde başlatılan “Düğünümüzde Silaha Hayır” kampanyası, düğünlerde yaşanan tehlikeli uygulamalara son vermek amacıyla atılan önemli bir adım olarak görülüyor.

Düğünlerde havaya ateş edilmesi, yıllardır Türkiye’de ciddi bir sorun haline gelmiş ve toplumun büyük tepkisini çekmişti. Özellikle köy düğünlerinde sıkça rastlanan bu tehlikeli gelenek, birçok insanın ölümüne veya yaralanmasına neden olmuştu. Ayrıca, bu uygulama düğünlere katılan çocuklarda korku ve endişeye de neden oluyordu. 

“Düğünümüzde Silaha Hayır” adını verdikleri kampanya kapsamında, düğün sahipleri artık düğünlerin yapıldığı binaya uyarı pankartı asarak misafirleri uyaracak. Bu adımın, düğünlerde yaşanan acı olayların önüne geçmek için büyük bir önem taşıyor.

Kampanyaya destek veren bir vatandaş, bu hafta gerçekleşen bir düğünde açılan pankartla, bu yasak ilk defa uygulamaya konuldu. Düğün sahipleri, düğünlerin sevinç dolu günler olduğunu ve bu mutlu anları acılara dönüştürmek istemediklerini belirttiler.

Düğüne katılan misafirler, pankartı görünce önce şaşırıp daha sonra bu önemli uyarıyı takdirle karşıladılar. Düğün sahibi Halil Yılmaz, “Düğünlerde yaşanan sevinçli bir günün acıya dönüşmemesi için artık silahsız bir şekilde düğünlerimizi yapmak istiyoruz. Kanaat önderlerimizin de aldığı kararları uygulamak için bu pankartı astık. Kimse en sevinçli günümüzde evimizi yas evine çevirmesin. Artık mutlu bir şekilde eğlenip düğünlerimizi yapmak istiyoruz. Bu yüzden böyle bir pankart asarak gelen misafirlerimize kibar bir şekilde uyarımızı yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Urfa Pusula 

Reklamı Geç