Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkiye’nin ulusal uçakları ihracata kanatlandı

Türk savunma ve havacılık endüstrisi şirketi TUSAŞ, geliştirdiği ulusal ve özgün platformlarla ihracat başarılarına yenilerini ekliyor.

Türk savunma ve havacılık
AA

Türkiye, yerli ve ulusal tahlillerle savunma endüstrisini güçlendirirken birebir vakitte ihracata yönelik faaliyetler de yürütülüyor. 2023 yılında da ihracat muvaffakiyetlerini artırarak sürdürmek hedefleniyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), tesislerinde üretilen platformlardan 6 ülkeye ANKA, 2 ülkeye AKSUNGUR, 3 ülkeye ATAK helikopteri, 2 ülkeye HÜRKUŞ, 1 ülkeye ŞİMŞEK (Yüksek Süratli Gaye Uçak Sistemi) satışı gerçekleştirildi.

Kurum bu teslimatların bir kısmını da tamamladı.

Şirket şu ana kadar Filipinler’e 4 ATAK, Kazakistan’a 3 ANKA, Kırgızistan’a 2 AKSUNGUR, Çad’a 3 HÜRKUŞ ve 2 ANKA, Nijer’e 2 HÜRKUŞ, Tunus’a 5 ANKA teslim etti.

TUSAŞ, Malezya’da fuarda

TUSAŞ, Asya-Pasifik Bölgesi’nin en geniş çaplı savunma fuarlarından Malezya’daki Langkawi Milletlerarası Denizcilik ve Havacılık Fuarı’na (LIMA 2023) katıldı.

Şirket, geliştirdiği hava araçlarını başta Malezya olmak üzere bölge ülkelerinin askeri ve sivil yetkililerine tanıttı.

Şirketin ihracat faaliyetleri aktarıldı

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İrtibat Lideri Bertan Kurt, fuarda, şirketin ihracat faaliyetlerine ait sorularını yanıtladı.

“Geçen yıl 1 milyar dolarlık sipariş alındı”

Kurt’un verdiği bilgiye nazaran, 2018 yılından itibaren istikrarlı büyüme stratejisi yakalayan şirket, özgün eserlerinin pazarda yer almasıyla geçen yıl 1 milyar dolarlık sipariş aldı. Şirket son 5 yıl içinde ise 13 ülkeyle toplam 3,3 milyar dolarlık kontrat imzaladı.

yeni haber basligi df2d0917

Son 3 yılda yaklaşık 2,5 milyar dolarlık yeni iş geliştirme kontratı

Uçak yapısallarında da dünyanın önde gelen firmalarıyla çalışan TUSAŞ, son 3 yılda yaklaşık 2,5 milyar dolarlık yeni iş geliştirme kontratı imzaladı.

Yılın birinci 3 ayında 300 milyon dolarlık sözleşme

Bu yılın birinci 3 ayında 300 milyon dolarlık kontrat imzalayan TUSAŞ, seri üretimdeki ATAK helikopteri, ANKA ve AKSUNGUR insansız hava araçları, HÜRKUŞ uçağı ile 2 milyar dolarlık yeni satış gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yeni gaye bölge Güney Amerika

2023 gayeleri ortasında Güney Amerika bölgesine giriş yapmak kıymetli gündem unsurları ortasında yer alıyor.

İş geliştirme maksatları:

Uçak yapısallarında ise bu yıl ki yeni iş geliştirme maksadı 550 milyon dolar olarak belirlendi.

Şirketin 2023 yılında yurt dışından beklediği yeni kontrat bedeli yaklaşık 3 milyar doları buluyor.

Son 5 yılda 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren TUSAŞ, 2023’te 1 milyar dolar ihracat sayısını yakalamayı amaçlıyor.

Reklamı Geç