Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türk somonu ihracatında Doğu Karadeniz rüzgarı esti

Doğu Karadeniz’den yılın birinci dört ayında yapılan Türk somonu ihracatı, yüzde 227 artarak 28 milyon 479 bin 226 dolara ulaştı.

Doğu Karadeniz'den yılın birinci
AA

Türk somonu ihracat artışını yükselterek yoluna devam ediyor.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği İdare Şurası Üyesi ve Su Eserleri Kesim Komitesi Lideri İsmail Kobya, bölgelerinden 12 ülkeye 4 bin 89 ton Türk somonu ihraç edildiğini aktardı.

Kobya, su ihracattan 28 milyon 479 bin 226 dolar gelir sağlandığını söz etti.

İhracat ölçüde yüzde 234 arttı

Türk somunu ihracatı geçen yılın tıpkı devrine nazaran ölçüde yüzde 234, bedelde yüzde 227 arttı.

Türk somonuna ilgi giderek arttı.

Rusya, birinci sırada

Kobya, Doğu Karadeniz’den yapılan Türk somonu ihracatında Rusya Federasyonu’nun başı çektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

Rusya’ya bu devir 24 milyon 783 bin 630 dolarlık Türk somonu satıldı. Rusya’yı 1 milyon 945 bin 212 dolarla Vietnam, 1 milyon 191 bin 64 dolarla Beyaz Rusya takip etti.

“Türk somonu 8 ülkeye satılıyor”

Bölge ihracatının 20 milyon 304 bin 9 dolarının Trabzon’dan gerçekleştirildiğine işaret eden Kobya, kentten de Rusya başta olmak üzere 8 ülkeye Türk somonu satıldığını belirtti.

Trabzon’dan yapılan Türk somonu ihracatı

Kobya, Trabzon’dan yapılan Türk somonu ihracatının da geçen yılın tıpkı devrine oranla ölçüde yüzde 332, kıymette yüzde 292 arttığını kaydetti.

yeni haber basligi 5ba93158

Türk somonu ihracatında Doğu Karadeniz rüzgarı esti

Yasal altyapı bekleniyor

Türk somonunun, istikrarlı ve sürdürülebilir biçimde üretiminin gelişmesinin çok değerli olduğunu belirten Kobya, kafes tahsis ve üretim süreçlerinde devletin takviyesinin çok değerli olduğunu, bunun için Türk somonuna yönelik yasal altyapıları oluşturacak, bölümün önünü açacak, kesimi büyütecek siyasetlere acil gereksinim olduğunu kelamlarına ekledi.