Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Taksitler 10 katına çıktı! Şanlıurfa’daki TOKİ mağdurları seslerinin duyulmasını istedi!

Eyyübiye ilçesinde 2019 yılında yapılması planlanan TOKİ projesi mağdurları seslerinin duyulmasını istedi. 894 TL ile 1022 TL olması beklenen taksit ödemeleri gecikme nedeniyle 10 bin ile 12 bin TL’ye yaklaştı.

Eyyübiye ilçesinde 2019 yılında

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2019 yılında dar gelirli vatandaşlar için 100 bin sosyal konut projesini duyurdu. 16 Aralık ile 15 Ocak 2020 tarihleri arasında başvurular alındı. O dönemde dairelerin aylık tutarı 894 TL ile 1022 TL olarak açıklandı. Ancak aradan geçen zaman ve yüksek enflasyon nedeniyle taksit tutarları 10 bin TL ile 12 bin TL’ye kadar çıktı.

Ancaklar taksitlerin artması bir yana söz konusu daireler bir türlü teslim edilmedi. Kendilerine başka yerden konutların verilmek istendiğini belirten mağdurlar seslerini duyurmak için bir araya geldi.

EVİN FİYATI 2 MİLYONA ÇIKTI

Kendilerine sunulan daire fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten ve mağdurlar adına açıklama yapan İbrahim Eren, “2019 yılında TOKİ’ye başvurmuş olan, TOKİ mağdurları olarak, isim hakkı kazanmış mağdurlar olarak buradayız. Bizler sayın cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlatılan 100 bin sosyal konut projesine başvurumuzu yaptık. Sayın cumhurbaşkanımızın ve TOKİ’nin açıklamasına göre kira öder gibi sabit taksitlerle ev sahibi olmayı düşünüyorduk. Ama maalesef aradan yıllar geçmesine rağmen dairelerimiz teslim edilmedi. Geçen bu süre zarfında enflasyondan dolayı her şey pahalı oldu, başını aldı, gitti ve mağdur olduk. Bizimle aynı projede olan Maşuk’ta 619 konut sabit taksit ile 6 ay önce teslim edilmiş olup ama bize gelince 2+1 daireleri 2 milyondan satışa sunmakla kalmayıp sabit taksitleri ortadan kaldırdılar. KDV’yi yüzde 1’de yüzde 10’a çıkardılar. Bu yetmezmiş gibi 2019 yılında ihalesi yapılan 2021 yılında biten daireler vermeye çalışılıyor. Sizin de gördüğünüz gibi hayvan pazarının yanında iki yıldır bitmiş olan ve kendi kaderine boş bir şekilde bırakılan daireleri bize vermeye çalışıyorlar. Madem bu daireler boştu, niye bu kadar beklettiniz? O zaman bize teslim edeydiniz. Veya ilk başta bunu bize izah etseydiniz, belki biz bugün bu projeye dar gelirli insanlar olarak başvurmazdık” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER ASGARİ ÜCRETİ AŞTI

Projenin dar gelirli insanlar için düşünüldüğünü dile getiren Eren, “Bugün hemen bu projenin karşısında Güney Şehir Projesi, sismik izolatörlü olup, ultra lüks, 175 metrekare olarak inşa edilmektedir. Burada soruyoruz; TOKİ hangi hakla 100 metrekare 2+1 daireye 2 milyon 700 bin istemektedir? Aylık gelirimiz 11 bin 400 TL’dir. Sonuçta bu proje dar gelirli insanlara yapılmış. Dar gelirli, asgari ücretle geçimini sağlayan kişilerdir. Ama taksitlerimiz 15 bine dayanmıştır. Biz, bize yapılan bu haksızlığı, bize söz verdikleri gibi düzeltip, mağduriyetimizin giderilmesini kendilerinden rica ediyoruz” dedi.  

Reklamı Geç