Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Son Dakika! HDP, 2. çeşit kararını açıkladı: Cumhurbaşkanı Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir

Son dakika: HDP-Yeşil Sol Parti, ikinci tipe ait seçim kararını verdi. HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, “Bugünkü sistem karşısında birleşen milyonlarca oy, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, daha çok refah talebi içindir. Amaç ayrımcılıktan arınmış, halkların idareye katılabildiği, özgür, demokratik ve adaletli bir rejim inşa etmektir. Bu yüzden Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir ve tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir” dedi.

Son dakika: HDP-Yeşil Sol

14 Mayısta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1. çeşidinde Millet İttifakı’nın adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen HDP-Yeşil Sol Partisi’nin Ümit Özdağ ile yapılan görüşmelerin akabinde 2. cinsteki tercihleri merak ediliyor. HDP Eş Genel Liderleri, partilerinin kararını duyurmak için kameralar karşısına geçti.

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan’ın açıklamaları şöyle:

“28 Mayıs’ta önümüzdeki yılları sonuçları itibariyle şekillendirecek bir seçime giriyoruz. 21 yıl boyunca kademe etap tek adama bağlı bir sistem inşa eden totaliter, mutlak iktidar yanlısı bir anlayış ve yapıyla karşı karşıyayız. İşte bu yüzden 28 Mayıs seçimi sisteme yönelik demokratik değişimden yana olanlarla bu tekçi rejimi sürdürmek isteyenler ortasında bir referandum olma özelliğine sahiptir.

ZAFER PARTİSİ VE CHP ORTASINDAKİ PROTOKOL

Öncelikle şunu belirtelim ki, toplumdaki demokratik değişim direncini kıran, sömüren, sönümlendiren yahut oyalayan hiçbir siyasi anlayışı yanlışsız bulmayız. Bu cins yaklaşımlara karşı da demokratik uğraşımızı sonuna kadar sürdürürüz. Dün Zafer Partisi ve CHP ortasında imzalanan protokolü de bu minvalde değerlendirdik ve tenkitlerimizi de kamuoyuyla paylaştık.

“KÜRT SIKINTISININ ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ TOPLUMUN ÇIKARINA DEĞİLDİR”

Mücadelemizin ve Üçüncü Yol siyasetimizin temel amacı, devletin ve toplumun imkanlarına bir avuç rantçının çökmesini engellemek ve sistemi yurttaşların haklarını ve özgürlüklerini, toplumsal adaleti, demokrasiyi önceleyen bir üniversal standarda kavuşturmaktır. Bizi odunsuz ve baş eğmez kıldıran tek şey ezilen, mazlum halklarımızın bu talebi ve muhtaçlığıdır. Israrla vurguluyoruz; Kürtlerin politik iradesine kayyımlar yoluyla ipotek koyanlar, birebir vakitte bütün Türkiye halklarının haklarına ve özgürlüklerine de ipotek koyanlardır. Kürt meselesinin çözümsüzlüğü toplumun çıkarına değildir. Bu çözümsüzlük oyunu bozulmadan, Cumhuriyet demokrasi ile bütünleşemeyecektir. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken, bizler, her ne şartta olursak olalım, halkın iradesini tüm iradelerin üstünde tutacağız. Ortak ve eşit bir demokratik gelecek için uğraşımızı sürdüreceğiz.

son dakika hdp 2 tur kararini acikladi 15949851 9940 m

GÖÇMEN VE MÜLTECİLER

Yine belirtelim ki, göçmen yahut mültecileri siyasi çıkarların gereci haline getirmek yanlıştır ve insani değildir. Bu tablonun sorumlusu mağdur olan göçmen ya da mülteciler değil direkt doğruya savaş siyasetlerinde ısrar eden, ekonomik ve siyasi rantı için sığınmacıları araçsallaştıran iktidardır. Mülteci ve göçmen sorunu fakat savaş siyasetlerine karşı güçlü bir barış çabası verilerek çözülür.

Önemle altını çizmek isteriz ki, hiçbir siyasi hesap ve çıkar fakir, işçi halkların, bayanların ve gençlerin geleceğinden daha değerli olamaz. Biliyoruz ki, Cumhur İttifakının siyasetleri karşısında fakat demokrasi, adalet ve özgürlük prensipleriyle durulabilir. Toplumun ortak çıkarları, demokratik, eşit ve özgür geleceği dışında öbür hiçbir telaşı olmayan, hiçbir zımnî pazarlığı yahut koşulu gündemine almayan HDP/Yeşil Sol Partinin duruşunu da bu vesileyle kamuoyunun bilgisine bir defa daha sunmak istiyoruz.

“BU REJİM, TOPLUMSAL DERTLERİN DA TEMEL SEBEBİDİR”

Bizler HDP ve Yeşil Sol Parti olarak, yalnızca ve yalnızca halkın eşitlik, adalet, hak, hukuk ve özgürlük çabasına kefiliz; tek ölçütümüz, şaşmaz bağlılığımız bu değerleredir. Hiçbir koşul altında bu duruşumuzdan geri adım atmayacağımızın kelamını tekrarlıyoruz. Erdoğan ve ortakları tarafından yaratılan bugünkü ucube rejim, yaşanan toplumsal düşüncelerin da temel sebebidir. 28 Mayıs seçimlerinde oylanacak olan da bu ucube rejimin devam edip etmeyeceğidir. 14 Mayıs seçimlerinde demokratik değişim ve refah talebi güçlü bir halde sahiplenilmiş ve bu talep sandığa da yansımıştır.

Bugünkü sistem karşısında birleşen milyonlarca oy, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, daha çok refah talebi içindir. Amaç: ayrımcılıktan arınmış, halkların idareye katılabildiği, özgür, demokratik ve adaletli bir rejim inşa etmektir. Bir kere daha belirtmeliyiz ki Erdoğan rejiminin bu beklentileri ve talepleri karşılayamayacağı açıktır.

“ERDOĞAN BİZLER İÇİN SEÇENEK DEĞİLDİR”

Gelecekte de bu taleplerin hayata geçmesinin önündeki en büyük pürüz tekrar Erdoğan ve bu rejimin ta kendisi olacaktır. Bu yüzden Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir ve tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir. O nedenle bir sefer daha belirtiyoruz ki; Kürt halkının ve bir bütün olarak Türkiye toplumunun demokrasi, hukuk, adalet, eşitlik ve özgürlük beklentisi ve hasretini, demokratik sandık iradesini tanımak son derece değerli ve bizler için öncelliklidir.

28 Mayıs’ta milyonlarla birlikte başarabileceğimize, tarihin akışını daima birlikte demokratik değişim tarafında çevirebileceğimize dair umudu büyütüyoruz. Bizler inanıyoruz, sizler de inanın. Sandığa eksiksiz gideceğiz ve daima birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz. Kendi gücümüz ve milyonların değişim isteği en büyük ilham kaynağımızdır. Israrla ve inatla gayretimizi sürdüreceğiz, asla ve asla pes etmeyeceğiz”

Reklamı Geç