Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Shell, 115 yılın en yüksek karını bildirdi: 39.9 milyar dolar

Londra merkezli şirket, geçen yılki 19.3 milyar dolar net gelirini neredeyse ikiye katladı. Ukrayna savaşı döneminde kaydedilen yüksek düzeyli kârlılıklar göze çarpıyor.

Londra merkezli şirket, geçen

İngiliz petrol ve doğalgaz şirketi Shell’in kâr rakamları belli oldu.

Shell’in yıllık kârı, geçen yıla kıyasla iki kattan fazla artarak yaklaşık 39.9 milyar dolarlık rekor düzeye ulaştı.

115 yıllık tarihinin en yüksek rakamı

Şirket, 115 yıllık tarihinin en yüksek rakamını gördü. Kârlılığın, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından yakıt fiyatlarında artışın yaşandığı ve tüketicilerin yüksek enerji faturalarını ödemekte zorlandığı bir dönemde gelmesi dikkat çekti.

2021 kârını ikiye katladılar

Shell, geçen yılın son çeyreğinde ise bir yıl önceki 6,4 milyar dolarla karşılaştırıldığında, 9,81 milyar dolar kâr açıkladı.

Böylece yaklaşık 40 milyar dolar düzeyinde net gelir elde eden Londra merkezli kuruluş, 2021’de kayıtlara geçen 19.3 milyar doları açık ara farkla geride bırakmış oldu.

Hissedarlara 4 milyar dolar ödeyecek

Shell ayrıca, önümüzdeki üç ay içinde yeni hisse geri satın alma programı aracılığıyla hissedarlara 4 milyar dolarlık ödeme yapacağını duyurdu.

İngiltere basınından Guardian, söz konusu şirketin, 2021’de başlayan ve Rusya’nın “Ukrayna’yı tamamen işgal etmesiyle daha da şiddetlenen uluslararası gaz arzındaki kısıtlamadan faydalandığını” yazdı.

Gözden Kaçmasın shell 4145 Shell, ikinci çeyrekte 11,5 milyar dolar kâr etti Haberin Detayları

Aşırı kârlılığa vergi uygulaması

İngiltere hükümeti, geçen yıl, gaz ve elektrik faturalarını düşürme planının finansmanı kapsamında enerji devlerine aşırı kârlılıklarına karşı vergi uygulaması başlatmıştı.

Shell, geçtiğimiz ekim ayında o zamana kadar İngiltere’de söz konusu vergi için ödeme yapmadığını açıkladığında eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Öte yandan Beyaz Saray, ABD merkezli petrol ve doğalgaz şirketi ExxonMobil’i, 55,7 milyar dolar rekor gelirinin ardından “acımasız” olarak nitelendirmişti.

Gözden Kaçmasın yeni haber basligi a000b Beyaz Saray, ExxonMobil’in rekor kârını ‘acımasız’ olarak nitelendirdi Haberin Detayları
Reklamı Geç