Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Şanlıurfa’da Gaziler Günü kutlanıyor

19 Eylül Gaziler günü için tüm yurtta olduğu gibi Şanlıurfa’da da kutlamalar sabahın erken saatlerinde başladı.

19 Eylül Gaziler günü

Osmanbey şehitliğinde çelenk sunma töreni ile başlayan program, saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Şeref defterini imzalayan Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak burada yaptığı konuşmada, “Şehadeti göze alarak istiklal ve istikbalimizi korumak için kendilerini siper eden kahramanlarımızın fedakârlıklarını, 19 Eylül Gaziler Günü vesilesiyle milletçe anmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Sözlerini sürdüren Vali Şıldak, “Kahraman gazilerimize duyulan sonsuz saygının bir nişanesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ unvanının verildiği 19 Eylül tarihini, her yıl ‘Gaziler Günü’ olarak kutlamaktayız.

Topraklarımızın sarsılmaz bütünlüğü uğruna unutulmayacak destanlar yazan şehitlerimiz ve gazilerimiz, milletimizin her bir ferdinin gönlünde gurur abidesi olarak ebediyen yaşayacaklardır. Çünkü şehitlik ve gazilik makamları, dünyevi unsurlarla kıyaslanamayacak derecede önemlidir. ‘Ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz’ anlayışına sahip gazi bir milletin evlatları olarak, kendimizle ne kadar övünsek azdır.

Türk milleti olarak sahip olduğumuz bu kadim değerleri iyi anlamalı ve vatanımızın geleceğini şekillendiren evlatlarımıza en güzel şekliyle aktarabilmeliyiz. Bizler üzerimize düşen her türlü sorumluluğu gururla, onurla ve büyük bir hassasiyetle yerine getireceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle anıyor, bütün gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

Muharip Gaziler Dernek Başkanı Hasan Aslan ise, “Millet meclisimizce baş komutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 yılında mareşallik rütbesi ve gazilik tevdi edilmiş ve 24 Ağustos 2003 tarihinde de yayımlanan yönetmelik gereği 19 Eylül’ün Gaziler günü olarak kutlanması kabul edilmiştir.

Bu vatanın inşa süreci bir neslin neredeyse tamamının canına mal olmuştur. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bu millet geçmişte vatanın kurtuluşu uğruna verdiği canı bugünde vatanını korumaya çalışan içerideki ve dışarıdaki hainlere karşı biran bile tereddüt etmeden seve seve vermeye hazırdır. Şehitlik ve Gazilik canımızdan aziz bildiğimiz, bayrağımız, vatanımız ve mukaddesatımız uğruna can vermeyi göze almanın adıdır. Türk milleti savaşa ya şehit ya da gazi olmayı göze alarak gider” şeklinde konuştu.  

Tören daha sonra şehit kabirlerine karanfil bırakılması, duaların okunması ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Programa; Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak’ın yanı sıra, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, İbrahim Eyyüpoğlu, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Büyükköroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, İl Emniyet Müdürü Erdem Bildirici, kurum amirleri, şehit ve gazi yakınları katıldı.