Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Milyonlarca kişinin beklediği haber geldi

Milyonlarca kişinin emeklilik tarihi öne çekiliyor. Peki erken emeklilikten kimler yararlanacak? İşte erken emeklilik ile ilgili ayrıntılar…

Milyonlarca kişinin emeklilik tarihi


Erken emekli olmak isteyen kamu çalışanlarının da borçlanma, isteğe bağlı sigorta başta olmak üzere bir dizi sosyal hakkı bulunurken, en az 10 yıl memur olarak çalışıp görevinden kendi isteğiyle ayrılan isteğe bağlı sigortayla prim yatırarak emekli olabilir.

Kamuda, 2 milyona yakın sözleşmeli sürekli işçi ve 3 milyonun üzerinde 657 sayılı Kanuna tabi tutulan memur, olmak üzere 5 milyona yakın kamu çalışanı bulunuyor.
Bunu nedenle Eylül 2004’ten önce işi bırakan memmurların 3 ay, bu tarihten sonra ayrılanların da 6 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekiyor.

Memuriyetten ayrılıp emekli aylığını yeniden almaya başlayanların kesildiği süre içindeki zamlar, iyileştirmeler açısından bir hak kaybı söz konusu olmuyor. Ekim 2008’den sonra ilk defa memur olup bu tarihten önceki SSK, Bağ-Kur, özel sandık kapsamındaki sigortası olanların sigortalılık başlangıç tarihinden önceki sürelerine yönelik askerlik, öğrencilik, yurtdışı hizmet borçlanmaları geçerli sayılıyor. Borçlandıkları süre emeklilik hesabında dikkate alınacak, sigorta başlangıçları öne çekilecek.

Reklamı Geç