Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Meriç Irmağı’ndan güç üretilmeye başlanacak

Edirne’de Meriç Irmağı’ndan yılda 14 milyon 300 bin kilovatsaat elektrik üretilmesini sağlayacak santralin inşaat çalışmaları devam ediyor.

Edirne'de Meriç Irmağı'ndan yılda
AA

Türkiye’nin dört bir yanında güç üretimi çalışmaları devam ediyor.

Meriç Irmağı’ndan yılda 14 milyon 300 kilovatsaat elektrik üretecek “Arşimet Burgu Türbinli Hidroelektrik Santrali”, haziran ayında hizmete girecek.

Edirne Valiliği Etraf Müdafaa Vakfı tarafından gerçekleştirilen projede, ırmak yatağındaki hafriyat çalışmaları ve santral inşaatı tamamlandı.

Kendi kategorisinde dünyada en büyük projelerden biri olduğu belirtilen santralde, 14 burgu türbinin dönmesiyle yılda 14 milyon 300 bin kilovatsaat elektrik üretilecek.

Gelirin bir kısmı, muhtaçlık sahiplerine

Nehirden üretilecek elektriğin satılmasından sağlanan gelirin bir kısmı, gereksinim sahiplerine gidecek.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, santralde incelemede bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

“Çalışmalarda sona gelindi”

Santral inşaatına bir yıl evvel başlandığını belirten Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmalarda sona gelindiğini irtibat süreçlerinin tamamlanmasıyla güç üretimine başlanacağını söyledi.

“Kendi ölçeğinde dünyanın en büyük projelerinden”

Kırbıyık, projenin kendi ölçeğinde dünyanın en büyük projelerinden biri olduğunu bu özelliğiyle bir birincisi gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşadıklarını vurguladı.

meric nehrinden gelecek ay enerji uretilmeye baslanacak 5b394576

Meriç Irmağı’ndan gelecek ay güç üretilmeye başlanacak

Santralin özellikleri

Santralin birçok özelliğiyle ön plana çıktığını anlatan Kırbıyık, şunları kaydetti:

14 yatay burgumuz var. Irmağın üzerinde 180 metreyi bulacak biçimde 61 metrelik 3 açıklıkta lastik savaklarımız var. Bunların yükseltisi 4 metreye kadar çıkabiliyor. Irmağın taban düzeyi şu an 29 metre 80 santim, 4 metrelik yükseklikle birlikte 33 metre 80 santim düzeyine kadar suyu depolayabileceğiz.

“Kurulu gücümüz 2,4 megavat”

Depoladığımız su, santralin içine girecek ve tribünleri çevirerek santralin çıkış noktasından tekrar ırmağın yatağına kavuşmuş olacak. Heyeti gücümüz 2,4 megavatlık bir güce sahip. Bugünkü ekonomik bedel prestijiyle yıllık 60 milyon liralık bir güç üretme kapasitesine sahip. İnşallah haziran ayı prestijiyle bu enerjiyi üretip, sisteme dahil etmek istiyoruz. Son müsaadelerini alınıp ilişkilerin yapılmasıyla süreci tamamlamış olacağız.

Millet Bahçesi Projesi

Kırbıyık, Millet Bahçesi Projesi’nin tamamlanmasıyla vatandaşların ırmağın her iki yakasında hoş vakit geçireceğini de belirtti.