Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Küresel borçlar düşerken Türkiye de borçları düşen ülkeler arasında

Koronavirüs salgını, Rusya-Ukrayna savaşı derken küresel ekonomiler yüksek enflasyon ve üretim düşüklüğü ile karşılaştı. Bu olumsuzluklarla mücadele ederken ortaya konan politikalar sonucunda da borçluluk azaldı.

Koronavirüs salgını, Rusya-Ukrayna savaşı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç Monitörü” raporunu yayınladı.

Küresel borcun ülkelerin toplam GSYH’sine oranı, güçlü ekonomik aktivite ve yüksek enflasyonun etkisiyle 2022’de yüzde 338’e indi ve  299 trilyon dolar olarak kayıtlara geçti.

2015’ten bu yana kaydedilen ilk yıllık bazda azalış

Rapora göre, küresel borç tutarı, geçen yılın sonu itibarıyla 2021’e kıyasla 4 trilyon dolar azalışla 299 dolara trilyon dolara geriledi. Bu düşüş, 2015’ten bu yana kaydedilen ilk yıllık bazda azalış olarak dikkati çekti.

Türkiye, borçları düşen ülkeler arasında

Türkiye’de ise borçların GSYH’ye oranları dikkate alındığında, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla hanehalkına ait borçlar yüzde 15,2’den yüzde 11,9’a, finansal olmayan şirketlere ait borçlar yüzde 74,3’ten yüzde 58,1’e, kamuya ait borçlar yüzde 43’ten yüzde 35,5’e, banka gibi finansal şirketlere ait borçlar da yüzde 30,9’dan yüzde 20’ye indi.

kuresel borclar gecen yil 299 trilyon dolara dustu 705b7805

Borcun dağılımı

Borcun dağılımına bakıldığında, hanehalkına ait borçlar 2022 sonu itibarıyla 57 trilyon dolar, finansal olmayan şirketlere ait borçlar 89,7 trilyon dolar, kamuya ait borçlar 84,1 trilyon dolar ve banka gibi finansal şirketlere ait borçlar 68,1 trilyon dolar oldu.

Gelişmekte olan piyasalardaki borç, artış eğilimini sürdürdü

Geçen yıl borçlanma maliyetleri yükselirken, gelişmekte olan piyasalardaki borç, artış eğilimini sürdürerek 98,2 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Rusya, Singapur, Hindistan, Meksika ve Vietnam, ödenmemiş borçlarında en yüksek artışları gördü.

Gelişmiş ekonomilerin toplam borcu ise 2022’de 200,8 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Küresel borç tutarı, 2021’de Çin’in borçlarındaki “keskin” artışın etkisiyle 10 trilyon dolardan fazla artarak 303 trilyon dolarla tüm zamanların en yüksek değerini almıştı.

Küresel borcun GSYH’ye oranında düşüş devam etti

Güçlü ekonomik aktivite ve yüksek enflasyonun etkisiyle, küresel borcun GSYH’ye oranı 2022’de 12 puanın üzerinde azalışla yüzde 338’e gerilemesine rağmen salgın öncesi seviyelerin üzerinde kaldı.

kuresel borclar gecen yil 299 trilyon dolara dustu 70651463

En keskin düşüşler Avrupa’da

En keskin düşüşler Norveç ve İngiltere’nin başını çektiği Avrupa ülkelerinde yaşanırken, gelişmekte olan birçok piyasada geçen yıl borç oranlarında hafif düşüşler görüldü.

Gelişmekte olan piyasaların toplam borç oranı geçen yıl 2 puan artışla yüzde 250’ye ulaşırken, artışta büyük ölçüde Singapur ve Çin’in etkisi oldu. Gelişmiş ekonomilerin borç oranı ise 20 puanın üzerinde azalarak yüzde 390’a geriledi.