Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Karadeniz Ereğli’de Osmanlı çileği tezgahlardaki yerini almaya başladı

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde 1800’lü yıllarda İstanbul’dan getirilen tohumlarla yetiştiriciliğine başlanan Osmanlı çileği bir yandan hasat edilirken öteki yandan da tezgahlardaki yerini alıyor.

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde
AA

1800’lü yıllarda İstanbul’da Karadeniz Ereğli’ye Osmanlı çileği tohumu getirildi, dikildi ve bugüne kadar da üretimi sürdü.

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde Osmanlı çileği tezgahlardaki yerini almaya başladı.

İlk meyvelerini veren çilekleri küçük, orta ve büyük ölçekli tarlalarda üreten yetiştiriciler, sabahın erken saatlerinde toplamaya başlıyor.

Yöreye İstanbul-Arnavutköy’den geldi

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ziraat mühendisi Ali Ercan, araştırmalar ve elde edilen bilgiler ışığında Osmanlı çileği tohumunun 1800’lü yıllarda İstanbul-Arnavutköy’de yetiştirildiğinin bilindiğini ve bu yüz yılın sonuna gerçek da ilçeye getirildiğini anlattı.

Yetiştirme oranı 1960’lı yıllardan sonra azalan meyve, 1990’lı yıllarda tekrar lokal katkılarla üretilmeye başladı.

Pembeliği, aroması ve kokusu farklı

Pembeliği, aroması ve kokusu öteki çilek cinslerinden ayıran en kıymetli özelliği.

Rekolte beklentisi: 2 bin 500 kilogram

İlçede 5-6 dekarlık alanda üretim yapıldığını tabir eden Ercan, dekar başına ortalama 500 kilogram randıman alınlığını ve bu yıl 2 bin 500 kilogram rekolte beklendiğini kaydetti.

Coğrafi işaret

Ercan, coğrafik işaret almak için 2019’da başlatılan tescil müracaatının 5 Temmuz 2021’de onaylandığını da kelamlarına ekledi.

“Dedemizden kalma bizden sonra da torunlarımız devam edecek”

Üretici Cengiz Malçok, çilek üretiminin dedelerinden kalma olduğunu ve kendilerinden sonra da torunlarının bu işe devam edeceğini belirtti.

Sabah ve akşam saatlerinde toplanıyor

Bahar aylarında başladıkları işin haziran ayının sonuna kadar sürdüğüne değinen Malçok, “Gün ağarmadan toplamaya başlar, 09.00’a yanlışsız tamamlarız. Akşam 5-6’dan sonra da tekrar toplarız. Bu halde işimiz devam eder.” diye konuştu.

Kilosu 50 lira