Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Gaziantep zelzelenin akabinde ihracatını toparlıyor

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan olumsuz etkilenen vilayetlerden biri olan Gaziantep, ihracattaki ışıltılı vakitlerine geri döneceğinin sinyallerini verdi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan olumsuz
İHA

Bugün Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye’nin mayıs ayı dış ticaret sayıları açıklandı.

İhracatta lokomotif kentlerinden biri olan Gaziantep’in zelzele felaketi sonrası düşüş eğilimine giren ihracatı mayıs ayı ile birlikte toparlanmaya başladı.

872 milyon 276 bin dolarlık mayıs ayı ihracatıyla bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 19,6 artış sergileyen Gaziantep, 2023 Ocak- Mayıs devrini ise 3,87 milyar dolar ihracat ile kapattı.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) İdare Şurası Lideri Tuncay Yıldırım, ihracatta yaşananları şöyle aktardı:

Deprem felaketi akabinde düşüş eğiliminde olan ihracatımızın toparlanıyor oluşu kentimiz ve ülkemiz ismine umut verici. Tüm zorluklara karşın dimdik ayakta duran, memleketi ve ülkesi için üretmeye devam eden, yüzlerimizi güldüren tüm ihracatçı üyelerimizi, iş insanlarımızı ve emektar çalışanlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum.

yeni haber basligi a00ba738

Gaziantep sarsıntının akabinde ihracatını toparlıyor

“İhracatımız arttı”

Ocak-mayıs devrini değerlendirdiklerinde sarsıntının tesirinin hala net bir formda hissedildiğini vurgulayan Lider Yıldırım, kelamlarını şöyle sürdürdü:

2022 yılı Ocak-Mayıs devrinde 4,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise 3,87 milyar dolar ihracatımız var yüzde 8,6’lık bir düşüş kelam konusu. Mayıs ayında ulaştığımız ihracat sayısıyla birlikte toparlanma sinyalini görüyoruz lakin dönemsel olarak baktığımızda zelzele felaketinin kent ihracatını ne kadar etkilediğinin de farkındayız. İhracatçı üyelerimiz, iş insanlarımız ve emektar çalışanları kentimiz ve ülkemiz için dimdik ayakta durmaya çalışırken bizler de attığımız her adımla onların yanında olmaya, sesi olmaya çalışıyoruz. Gaziantep özelinde tüm bölgenin tekrar toparlanabilmesi ve ihracattaki yükselişini sürdürebilmesi için devletimizin yürürlüğe sokacağı yeni dayanak düzeneklerine gereksinimimiz var.