Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Gaziantep Bağımsız Milletvekili Adayı Ömer Keskin’den Seçim Kuruluna Çağrı

Yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinde

Yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinde Gaziantep’ten Bağımsız Milletvekili Adayı Ömer Keskin, seçimlerde aday olan bağımsız adayların resimlerinin oy pusulalarına basılmasını istediklerini belirten bir açıklama yayınlayarak YSK’ya çağrıda bulundu.

Ömer Keskin yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili genel seçiminde Gaziantep Seçim Çevresinde bağımsız milletvekili adayı olarak seçime katılacağım.

 

Seçimde kullanılacak siyasi partiler ve bağımsız adaylar birleşik oy pusulasında bağımsız adaylar için ayrılan bölümün partilere ayrılan bölümün yarısı kadar olması, sadece isim yazıyor olması ve yazı boyutunun küçük olması gibi faktörler nazara alındığında, oy kullanacak seçmenlerin önemli bir kısmının okur-yazar olmaması, yazı boyutlarının küçük olması nedeniyle okunamaması ve başka diğer sebeplerle, oy kullanma sürecinde karışıklıklara neden olacaktır. Bu durumda seçmen istediği adaya oy vermek istediğinde farklı bir adayı tercih edebilecek ve seçmenin iradesi sandığa yansımayacaktır. Bu durumda bağımsız aday olarak ben ve diğer bağımsız adaylar da hak kayıplarına uğramış olacağız.

 

Oysaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların resimleri oy pusulasına basılmaktadır. Seçme ve seçilme özgürlüğü Anayasanın teminatındadır ve kanun önünde herkes eşittir. Hal böyle iken, gerek seçimlerin adil bir şekilde yapılması ve gerekse kanunlar önünde herkesin eşit olması gereğince, seçimde kullanılacak birleşik oy pusulasında bağımsız adayların da resimlerinin oy pusulasında olması hakkaniyet gereğidir.

 

 Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili genel seçimde kullanılacak siyasi partiler ve bağımsız adaylar birleşik oy pusulasında bağımsız adayların da resimlerinin oy pusulasına basılması hususunda gereğini arz ve talep ederim”.