Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Enflasyonda mayıs ayı sayıları muhakkak oldu!

Mayıs ayı enflasyon sayıları aylık bazda yüzde 0,04 artarken yıllık bazda yüzde 39,59’a geriledi. Böylelikle 7 ay üst üste yıllık enflasyonda düşüş kaydedildi.

Mayıs ayı enflasyon sayıları

Yurt dışında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışı yapıp yapmayacağı ve ABD borç sonuna ait haberler, piyasaları belirliyor.

Türkiye’nin bugünkü kıymetli iktisat gündemi ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), açıklayacağı enflasyon verisi oldu.

Edinilen bir son dakika bilgisine nazaran sayılar açıklandı.

Yüzde 39,59’a geriledi

Buna nazaran mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,04 artarken yıllık bazda yüzde 39,59’a geriledi.

Böylece 7 ay üst üste yıllık enflasyonda düşüş kaydedildi.

TÜİK nisan ayında aylık enflasyonu yüzde 2,39, yıllık enflasyonu yüzde 43,68 olarak açıklamıştı.

Mayıs ayı enflasyon verisi ile neler hesaplanacak?

Enflasyonun belirlenmesi ile birlikte iş yerlerinin kira artırımı netleşecek, memur maaşı ve emekli aylıklarına yapılacak 5 aylık enflasyon artırım oranı belirlenecek.

Bu sayı Taban Fiyat Tespit Komitesi’nin önünde kıymetli bir belirteç olacak.

Enflasyonda doğalgaz ayarlaması

TÜİK geçen hafta yaptığı açıklamada, hanelere bir ay boyunca fiyatsız doğalgaz verilmesinin akabinde, mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında doğalgaz için ‘sıfır fiyat’ formülü uygulanacağını, bu sayede genel endeks üzerinde ‘aşağı istikametli kuvvetli bir etki’ beklendiğini bildirmişti.

enflasyonda mayis ayi rakamlari belli oldu d8c51939

En fazla artış oteller ve lokantada

Bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran en az artış gösteren ana küme yüzde 19,49 ile giysi ve ayakkabı oldu.

Buna karşılık olarak bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran artışın en yüksek olduğu ana küme ise yüzde 68,98 ile lokanta ve oteller oldu. Yıllık besin enflasyonu ise yüzde 52,52 oldu.

enflasyonda mayis ayi rakamlari belli oldu d8c55718

Konut düşüşünde doğalgaz etkisi

Ana harcama kümeleri prestijiyle 2023 yılı mayıs ayında bir evvelki aya nazaran en az artış gösteren ana küme yüzde -13,79 ile konut oldu.

Konut harcamalarındaki düşüşte doğalgaz fiyatları için ‘sıfır fiyat’ yolunun uygulanması tesirli oldu.

İşlenmemiş besin eserleri, güç, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2023 yılı mayıs ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 3,60, bir evvelki yılın aralık ayına nazaran yüzde 19,51, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 47,70 ve on iki aylık ortalamalara nazaran yüzde 60,94 olarak gerçekleşti.