Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bozkurtlu selzedeler TOKİ konutlarına yerleşti

Sel nedeniyle konutunu kaybedenler için ilçenin farklı noktalarında Karadeniz görünümlü TOKİ tarafından inşası tamamlanan 600 konutun kurası çekildi. Anahtar teslimlerinin yüzde 50’sindna fazlası yapıldı.

Sel nedeniyle konutunu kaybedenler

Bu görüntüyü izlemek için lütfen JavaScript’i aktifleştirin

AA & Ensonhaber

Kastamonu’da 11 Ağustos 2021’de ağır yağış sonrası çay ve derelerin taşması sel felaketi yaşandı.

Sel afeti can kayıplarıyla birlikte İnebolu, Çatalzeytin, Azdavay, Abana, Küre, Şenpazar can kayıpları ile çok sayıda aracın, konut ve iş yerinin ziyan görmesine sebep oldu.

En büyük ziyanı ise Bozkurt ilçesi gördü.

65 kişinin ömrünü yitirdiği, 7 kişinin kaybolduğu ve onlarca binada ziyan meydana gelen Bozkurt’ta selin izlerini silmek için ağır çalışma yürütüldü.

“Anahtar teslimlerinin yüzde 50’sinden fazlasını yaptık”

Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, sel felaketinin akabinde devletin tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla çalışmaya başladığını söyledi.

Hızlı bir inşa sürecinin akabinde yaklaşık 3 ay evvel konutların kurasının çekildiğini anlatan Atıcı, “Vatandaşlarımız konutlarına yerleşmeye başladı. İlçe merkezinde 649 konut inşa ettik. Bunlardan 600’ünün kurasını çektik, anahtar teslimlerinin yüzde 50’sinden fazlasını yaptık. İnşallah 40-45 konutluk daha kura merasimimiz olacak.” dedi.

Vatandaşların ilçede beş bölgede konutlara kavuştuğunu belirten Atıcı, TOKİ ve AFAD’ın yalnızca konut inşa etmediğini, peyzaj ve parklarla hayat alanı oluşturduğunu vurguladı.

“Konutlarımız Karadeniz’e nazır”

Bozkurt’taki selde altyapının tamamının, yapı stokunun ise yüzde 50’sinden fazlasının ziyan gördüğüne işaret eden Atıcı, şöyle devam etti:

Buradan 65 bin kamyon rüsubat temizledik. Bu basamaktan sonra yesyeni bir Bozkurt, vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Karadeniz’in en hoş ilçesini inşa ettik diyebiliriz. Vatandaşlarımız çok şad. Meteoroloji Doruğu dediğimiz zirvede yaptığımız konutlarımız Karadeniz’e nazır. Vatandaşlarımız Karadeniz’i görüp bu hoş ve pak havada oturuyor. Burada 3+1 konut daha fazla inşa ettik. Evvelden 2+1 konutu olanların bir kısmına da 3+1 mesken çıktı. Vatandaşımızdan çok olumlu dönüşler alıyoruz.

“Devletimiz gerimizde durdu”

İlçe sakinlerinden Azime Er ise 11 Ağustos 2021’deki sel nedeniyle sıkıntı bir süreç geçirdiklerini hatırlatarak, “Evler süratli biçimde yapılmaya başlandı. Allah razı olsun devletimizden, ardımızda çok durdular. Her şey dört dörtlük. Çok memnunum. Çocuklarım gelecek. Eşim burayı çok seviyor.” dedi.

“Ev olmayınca olmuyor”

Güler Şen de sevinç ve üzüntüyü bir ortada yaşadıklarını belirterek, “Evlerimiz yapıldı. Allah razı olsun devletimizden, milletimizden. Mesken olmayınca olmuyor. Evvelce denizi göremiyorduk. Allah razı olsun, çok hoş.” tabirlerini kullandı.

“Emeği geçenlerden Allah razı olsun”

Nevzat Şen ise meskeni çok beğendiğini belirterek, “Mayıs’ın 15’inde konutumuza yerleştik. Burada bir köy havası da var. Çok mutluyum. Tabiatın içinde, deniz görünümlü. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.” diye konuştu.