Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bakan Işıkhan’dan asgari ücret açıklaması: ‘İlkemiz enflasyona ezdirmemek’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılında uygulanacak asgari ücrete ilişkin tek bir zam sinyali verdi. Işıkhan, “Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kez belirleniyor, yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” ifadeleriyle açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan, 2024’te geçerli olacak asgari ücret konusunda önemli bir açıklama yaptı.

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde, işçi, işveren ve hükümetten oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun etkin bir rol oynadığını belirten Bakan Işıkhan, bu komisyonun yılda bir kez bir araya gelerek asgari ücreti belirlediğini, enflasyona ezdirmemeyi hedeflediklerini belirtti.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücretin belirlenmesinde Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yılın aralık ayında dört kez bir araya gelerek yeni asgari ücreti belirliyor. Toplantılarda 15 üyeden oluşan Komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla karar alıyor ve eşit oy durumunda başkanın tarafında çoğunluk sağlanıyor.

Asgari ücret net 11 bin 402 lira

Asgari ücret, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor. Bu ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş olarak hesaplanıyor. Bunun brüt asgari ücret kısmı 13 bin 414 lira 50 kuruşken, sosyal güvenlik primi 2 bin 79 lira 25 kuruşu ve işveren işsizlik sigorta primi ise 268 lira 29 kuruşu oluşturuyor.

Reklamı Geç