Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Asırlık Lefke bezinden gömlek üretimi canlandı

Bilecikli bayanlar kurdukları kooperatifte yöreye has bir geleneği yaşatıp, yarara dönüşüyor.

Bilecikli bayanlar kurdukları kooperatifte
AA

Kadın kooperatifleri bir muvaffakiyete daha imza atarak, yörenin bedelini günümüze taşıdı.

Bilecik’te kooperatif üyesi bayanlar asırlık Lefke bezinden gömlek üretiyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kooperatif üyesi bayanlar, geçmişi 1900’lü yılların başlarına dayanan ve son periyotta açılan kurslarla tekrar canlandırılan Lefke bezi kullanarak gömlek üretimini sürdürüyor.

İlçede, Osmaneli Bayan Teşebbüsçüler Konağı ile Halk Eğitimi Merkezi atölyelerinde bir müddet evvel başlatılan gömlek üretimi sürüyor.

Pamuklu Lefke bezinden gömlek üretimi projesi

“Kadınlarımız Lefke bezine can verecek” sloganıyla Osmaneli Belediyesinin öncülüğünde yürütülen çalışmalarda, Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri”ne alınan pamuklu Lefke bezinden gömlek üretimi projesi hazırlandı.

Yazın serin, kışın sıcak tutuyor

Yazın serin, kışın sıcak tutan, 1900’lerin başlarında başlayıp 1970’lere kadar yaygın olarak kullanılan Lefke bezi üretiminin pazar hissesinin “Lefke gömleği” ile artırılması hedefleniyor.

Gömlek üretimine, kooperatif üyesi 22 bayan tarafından devam ediliyor.

yeni haber basligi 5c9c8569

Asırlık Lefke bezinden gömlek üretimi canlandı

“Verilen eğitimler sonucunda bezi tekrar üretmeyi başardık”

Osmaneli Belediye Lideri Münür Şahin, Lefke bezi dokumacılığında değerli bir pozisyona geldiklerini, verilen eğitimler sonucunda bezi tekrar üretmeyi başardıklarını ve seri üretime dönüştürdüklerini belirterek şöyle konuştu:

İhracatı düşünülüyor

Doğal eserleri bilhassa yurt içi olduğu kadar yurt dışına da vermeyi planlıyoruz. Zira modacılar manasında da bedelli bir eser. Münasebetiyle artık yavaş yavaş yurt dışında bilinen bir eserimiz Lefke bezi. Muhakkak teşebbüsçüler vasıtasıyla kooperatifimiz kanalıyla Fransa, Almanya, Hollanda üzere ülkelere de dokuma dokuma olarak veriyoruz lakin bundan sonrası için bu dokumaları işlenmiş eser, gömlek olarak hem bayanlar için hem erkekler için giysiyi verme bahtını da elde edeceğiz.