Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Adıyaman’da bulunan mozaiklerin derin tarihi

Adıyaman’da Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaikler kentin tarihine ışık tutuyor. Mozaikler derin tarihi ve kültürüyle öne çıkıyor.

Adıyaman'da Perre Antik Kenti'ndeki

Roma döneminin izlerini taşıyan Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan iki mozaik, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

2009’daki kazılarda bulunan ve 1500 yıl öncesine tarihlendirilen 155 metrekarelik mozaikte, yaban keçileri ve çeşitli hayvanların otlaması, kalp ve baklava motifleri görülüyor.

Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kahraman Yağız’ın bilimsel koordinatörlüğündeki kazı çalışmalarında Kasım 2022’de ortaya çıkarılan 12 metrekarelik mozaik ise 1800 yıl önceye tarihlendiriliyor.

Mozaikte cennet bahçesi betimleniyor

Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan,  Perre Antik Kenti’nde 2009’da ara verilen kazıların 3 yıl önce yeniden başladığını söyledi.

adiyamanda bulunan mozaikler kent tarihine isik tutuyor 901d5288
adiyamanda bulunan mozaikler kent tarihine isik tutuyor 901ae149
adiyamanda bulunan mozaikler kent tarihine isik tutuyor 90194387
adiyamanda bulunan mozaikler kent tarihine isik tutuyor 9016e247

Alkan;

“2009 yılında yapılan kazı çalışmalarında bazilikanın yan tarafında bir taban mozaiği ortaya çıkarmıştık. O dönem koruyabilmek adına tekrardan üzerini kapattık. 2019’da ise restorasyon ve konservasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açtık. Mozaik üzerinde 5. yüzyıl ile tarihlenen orta kısımda ‘cennet sahnesi’ dediğimiz yer var. Asma dalı yaprakları içerisinde otlayan horoz, yaban keçileri ve diğer hayvan betimleri yer almakta. Sol kısmında ise kalp ve baklava motifleri yer almaktadır. Mozaik üzerinde mavi, beyaz, kırmızı, turuncu ve siyah renk skalaları kullanılmış, Güney köşesinde ise 3 boyutlu kule yer almaktadır.”